(03) 898-42-50 // OSNOVNA ŠOLA GORICA, Goriška cesta 48, 3320 Velenje// tajnistvo@osgorica-velenje.si

V torek, 8. 10. 2024, smo se osmošolci v zgodnjih jutranjih urah odpravili na ekskurzijo na območje Notranjskega Krasa.

Po dveh urah in pol smo prispeli do naše prve destinacije – Planinske jame (največja vodna jama v Sloveniji). Pred vhodom v jamo smo se razdelili v tri skupine, vsaka skupina je dobila svojega vodiča, ki nas je vodil skozi jamo. V jami smo lahko videli čudovite kraške pojave, še posebej zanimivi so bili številni stalaktiti in stalagmiti. Na začetku jame je bila šestdeset metrska stena iz kamnin pokritih z rastlinjem, ki je prilagojeno na takšno okolje. V jami smo videli maketo človeške ribice in z malo sreče tudi živo. Raziskovanje jame smo zaključili z ogledom sotočja dveh rek – Rak in Pivka (na plano pritečeta kot Unica, ), ki je hkrati tudi eno največjih sotočij podzemnih rek v Evropi.

Po ogledu kraške jame smo se odpravili v Rakov Škocjan, kjer smo si ogledali Veliki in Mali naravni most.

Za konec smo se odpravili še v Dolenjo vas, kjer smo obiskali Jezerski hram – Muzej Cerkniškega jezera. Razdelili smo se v dve skupini. Prva skupina si je ogledala 3-D maketo Cerkniškega jezera in je spoznala delovanje vodnega sistema oziroma nastajanje in presihanje kraškega fenomena Cerkniškega jezera, druga skupina pa si je ogledala multimedijski posnetek o Cerkniškem jezeru v štirih letnih časih z naslovom Jzeru je – jzera nej. Skupini sta se nato zamenjali.

Pridobili smo veliko novega znanja in verjamem, da bomo ta čudovit del Slovenije še enkrat obiskali.

Ella Jozič, 8. C