Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Velenje vsako leto organizira ekskurzijo za devetošolce, ogled Parka vojaške zgodovine v Pivki. Letos so na ekskurzijo povabili tudi učence naše šole. Ekskurzije se je udeležilo 19 učencev, pridružilo pa se jim je tudi nekaj učencev OŠ Bratov Letonja Šmartno ob Paki ter Predsednik Združenja Veteranov vojne za Slovenijo Velenje, g. Srečko Ramšak, in veteran vojne za Slovenijo, g. Franc Kačičnik.

Učenci so si ogledali Park, ki se nahaja v kompleksu nekdanje italijanske in kasneje jugoslovanske vojašnice. Njegova nosilna razstava je Pot v samostojnost, ki prikazuje potek osamosvajanja Republike Slovenije s poudarkom na osamosvojitveni vojni leta 1991. Razstava je učencem omogočila, da so podoživeli vojno dogajanje tudi v neposrednem stiku z nekaterimi pomembnimi eksponati iz tega obdobja kot so različna vojaška vozila, zlasti tanki in druga oklepna vozila, letala, podmornica in nazadnje še vojaška lokomotiva iz druge svetovne vojne. Dodano vrednost k razstavi pa je dodal g. Franc Kačičnik, ki je povedal osebno zgodbo iz časa osamosvajanja Slovenije.