Petošolci vemo, da večina učencev v šolo prihaja peš, saj smo naredili anketo o prihodu učencev v šolo in oblikovali različne prikaze teh podatkov. Razmišljali smo tudi o obdobju, ki je pred nami – kako se bomo prevažali v obdobju srednje šole, ko šola ne bo več tako blizu doma, kako se bomo odpravili po manjših nakupih in opravljali obveznosti v središču mesta. Ob pogledu na gost jutranji promet na cestah smo razmišljali kako ga zmanjšati, kateri ukrepi bi bili pravi, da bi zmanjšali onesnaženost zraka, zakaj le malo ljudi uporablja brezplačni mestni prevoz in kakšna bo naša prihodnost. Kljub temu, da so nam električna prevozna sredstva »kul«, smo spregovorili tudi o nevarnostih električnih vozil in predvsem zakaj niso primerna za mladoletne osebe. Da lahko tudi ulica v mestu zaživi popolnoma drugače, smo spoznali skozi projekt Evropski teden mobilnosti, ki si s sloganom »Trajnostno povezani« prizadeva zmanjšati avtomobilski promet na fosilna goriva in spodbuditi prebivalce k uporabi trajnostne mobilnosti – hoje, kolesa ali javnega prevoza.